MEDITACE PRO KAŽDÉHO

  ,,Najdi si čas, zastav se, pohlédni do své duše, abys nepromeškal nic z toho, co nám bylo dáno na tomto světě…“ (autor neznámý)

 

Dnešní rychlá doba, často v duchu honby za nesprávně pochopeným smyslem života, za něčím vnějším a pomíjivým, bohužel připravuje člověka o plné prožití života, vychutnání
chvilek lidského štěstí a vychutnání chvilek, kdy je člověk jen sám se sebou. Mnozí lidé se bojí zastavit nebo dokonce zůstat nějaký čas sami, protože se bojí nahlédnout pod povrch
sebe sama a často spěchem a workholismem překrývají neuspokojené vnitřní potřeby. Je to ale cesta krátkozraká. V bezpečném prostředí a postupným pronikáním do svých
hlubších vrstev zjistí, že nic není tak horké, jak vypadá a rozvinou se nové a barevné cesty, které máme uložené uvnitř a vedou nás k bohatému životu. Je to cesta hry a objevování.

Meditace je bezpečný způsob, jak prozkoumat své vnitřní myšlenkové pochody a vnější projevy. Proniknete hlouběji ke svým nevědomým procesům, které vás ovlivňují navenek, aniž si to uvědomujete. Objevíte-li něco nepříjemného, dobře zasunutého, je dobré to individuálně zkonzultovat, abychom objevili souvislosti a mohli nepříjemnou záležitost přijmout v její celistvosti a s pochopením. Nic není jen černé nebo bílé. Meditace vám odkryje všechny barvy zážitků, vlastností a reality.

Večerní meditací si pomáháme zbavit zátěže po celém dni, únavy a stresu, získáváme nadhled nad problémy a starostmi. Ranní meditací získáváme sílu na celý den. Při pravidelném trénování budeme za čas překvapeni novou, zatím neznámou, energií v našem těle a také provázejícím vnitřním klidem.

Při meditaci hrají důležitou roli dva faktory: uvědomění a koncentrace. Oba tyto faktory se podílejí na všech úspěšných činnostech. Pokud se na určitý úkol dokážete soustředit a plně na něj zaměřit své vědomí, tedy si i uvědomovat, co se přesně děje, dosáhnete mnohem lepších výsledků.

Pokud začínáte vnášet meditaci do svého života, pocítíte zejména tyto přínosy:

-          Naučíte se soustředit pozornost na jednu jedinou věc a udržíte pozornost delší dobu

-          Zdokonalíte se v uvědomění. To znamená, že budete rozumět okolním vlivům, budete chápat souvislosti mezi událostmi z různých oblastí života zdánlivě nesouvisejících.

-          Naučíte se rozlišovat, co je na pozadí vašich starostí či problémů.

-          Získáte povědomí o tom, co vás rozptyluje.

-          Naučíte se zůstat duchem přítomni, což vám umožní snadněji se vyrovnat s citovou bolestí a neodkládat nepříjemnosti.

-          Meditace pomáhá rozvíjet intuici. Intuice je často jen pocit, šimrání či jiný tělesný vjem, obraz, okamžitá myšlenka, vnitřní hlas…

Během meditace vás zpočátku často bude něco náhle napadat. Je dobré si toto zaznamenat. Později se ke svým záznamům můžete vrátit a využít je v každodenních činnostech. Objevíte souvislosti. Neděste se, pokud zpočátku budete mít rychle popsaný blok, časem se naučíte rozlišovat podstatné a nepodstatné myšlenky.

Při meditaci se snažte naslouchat sami sobě. Budete tak sami sebe prožívat a budete pracovat s vlastní osobou. To je nejdůležitějším cílem meditace.

Berte meditaci jako hru s laskavým přístupem k sobě. „Vždyť o nic nejde, jen si tak zkusím podívat se dnes do prostoru za myšlenky….“. Nelpěte na výsledku, je jedno, zda se mysl ztiší dnes a nebo jindy. Pak pro vás bude mít meditace největší přínos.

Ivana Kmochová, průvodce meditací, Kruhcentrum, z.s. Humpolec.

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter