JEDINEČNOST

Pokud známe svoji vlastní jedinečnost, náš život je sytý, bohatý a naplněný. Neznamená to, že by „nebe bylo už jen modré“, ona by to taky bylo dost nuda.
Ale cítíme se ve své síle, cítím jistotu (ne jen naději), že zase bude dobře.

V meditaci můžeme s tímto velmi dobře pracovat přes techniky s osobní silou. 

Inspirace od některých známých osobností:

„ S každým člověkem se do světa vkládá něco, co ještě nebylo, cosi původního a jedinečného. Povinností každého je vědět a mít na paměti, že svou povahou je ve světě jediný a ještě nikdo podobný na světě nebyl, protože kdyby už někdo takový existoval, nebylo by zapotřebí jeho narození. Každý jedinec je zde něčím novým a svou osobitost má na tomto světě přivést k dokonalosti. Každému je uloženo tříbit a dotvářet ono jedinečné a ne dělat podruhé to, co jiný, byť i ten největší, již kdysi učinil. Mudr rabi Bunam řekl jednou ve stáří, když už byl slepý: „Nechtěl bych měnit s otcem Abrahamem. Co by měl Bůh z toho, kdyby praotec Abraham byl jako slepý Bunam a slepý Bunam jako Abraham“. A ještě důrazněji vyslovil totéž rabi Zusja krátce před smrtí: „V příštím světě se mě nebudou ptát: „Proč jsi nebyl Mojžíšem?“. Zeptají se mě: „Proč jsi nebyl Zusjou?“.

Martin Buber: Cesta člověka podle chasidského učení. Votobia, Olomouc 1994.

 

„To mne mate, dělení lidí na kladné a záporné, jakoby existovalo podobné dělítko v přírodě. Možná však že existuje a že to nevím. Možná, že někde je kladný pomeranč a jinde záporný pomeranč. A vzájemně se ruší. Proto je na světě úbytek pomerančů. Jenže lidé nejsou pomeranče. Lidi jsou Jagové, Othellové, Syhlockové, Desdemony, také ovšem Tintorettové, van Goghové, Štursové. Lidi jsou také topiči a dlaždiči. Zloději a hlupáci. Já jsem taky lidi. Moje žena je lidi. Je moje žena záporný typ nebo kladný? Jsem já kladný typ? Určitě. Moje žena také, protože bez ní by svět nebyl v celku. To je ovšem subjektivní dojem, který se opakuje milionům a miliardám, a to by bylo příliš kladných typů po světě.“

Jan Werich

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter