SEBENAPLŇUJÍCÍ PROROCTVÍ

Vytvoříme si vzpomínkovou meditaci, kde se pokusíme odhalit řetězce situací, které na sebe navazují a které vytvořili současný program, jenž nás ovlivňuje.

Termín sebenaplňující proroctví je známý v psychoterapii, ale stejně tak s ním naprosto běžně pracujeme v každodenním životě. Problémy ve vzájemné komunikaci, v sebeprosazení a uspokojení svých vlastních potřeb často vycházejí ze série prožitých situací a v nich vzniklých odlišných zkušeností.

Následně je vytváření řetězce modelově podobných situací už intuitivní. Patří mezi ně právě situace, které vycházejí z potřeby dokázat sám sobě platnost vlastní tzv. sebenaplňující předpovědi. Ukázalo se totiž, že ne vždy musí řetězec situací, které si člověk sám vytváří, vycházet ze snahy prožít opakovaně něco pozitivního, uspokojujícího. Jestliže se někdo začne z nějakých důvodů považovat např. za smolaře nebo ukřivděného, velice často vyhledává situace, ve kterých si sám pro sebe začne toto sebepojetí potvrzovat. Podaří-li se mu něco, co je poněkud v rozporu s tímto nešťastným sebepojetím, bagatelizuje svůj úspěch a snaží se na něj rychle zapomenout. Takový člověk hledá intenzivně, často podvědomě, situace, které splňují jeho představu o sobě samém. Má možnost se litovat, prožít utrpení, ve kterém je mu vlastně často až patologicky dobře. Na vědomé úrovni by to rád změnil, na podvědomé úrovni však je to pro něj známá situace, jakási jistota, zvyk. Brzy začne své roli smolaře, ublíženého apod. věřit a jednat podle tohoto pojetí své osobnosti. Může dojít až k vážným deformacím osobnosti i k narušení psychiky.

„Varuj se specializace: Jestliže se jednou osvědčíš v roli ukřivděného, nikdy už nedostaneš jinou roli“ Brudziňski

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter