SOUSTŘEDĚNÍ

Proč jsem nepřestal a naučil se meditovat? Přestal jsem se snažit.

Snaha o to dosáhnout prázdné vyčištěné hlavy mě tížila neskutečnou dobu.

A s tím se pojí: O co vůbec v meditaci jde?

 
Soustředění

24. 8. 2015 Majk Cajk

Už je určitě pár týdnů co mě pronásleduje myšlenka na toto téma. Téma které se pojí s meditací a mou zkušeností s ní. Nejspíš většina čtenářů teď zavřela můj blog a už ho nikdy neotevře. Meditace je totiž pro některé velmi sprosté slovo, které v sobě obsahuje hned nějakou víru, duchovno, bohy a s tím samozřejmě i modlení, sekty a bomby. Já se v tomhle už jen směji a jsem rád za vás, kteří zůstali, protože tenhle příspěvek v sobě bude mít tolik duchovna asi tak jako ranní čištění zubů.

Nepamatuji si přesně z jakého důvodu jsem začal cvičit meditaci. Nejspíš jen ze zajímavosti. Touha zjistit co je na tom tak skvělého a báječného, že to potkávám na každém rohu knihy o osobním rozvoji nebo ve videích na YT. Možná taky mladistvá zvědavost po slovíčku „osvícení“ které s tím je tak často spojováno. Za poslední rok a něco jsem byl osvícen tak akorát ranním sluncem, ale naučil mě to zajímavějším věcem. A musím říct, že až nyní si pořádně uvědomuji proč to dělám a co mi to dává. Rád bych si to dal dohromady a zesumarizoval si díky následujícím řádkům svůj názor.

Začátky

Pamatujete si na svůj první pád na kole? Na to, jak vám nešlo si udržet rovnováhu. Na to jak, když vám něco nešlo tak jste na sebe byli nazlobení? Vždyť je to jen o udržení pozornosti na dech, co na tom může být tak zatraceně těžkého že to nedokážu dělat 10 minut? Takové myšlenky mě napadali prvních pár dní, kdy jsem po přečtení pár chytrých rad na internetu se dal do ranní meditace, usedl jsem a snažil se za všechno na světě udržet pozornost na tom dechu. Občas to bylo lehké, v té hlavě nic nebylo a tak to šlo krásně, ale občas byly dny kdy mě pořád něco napadalo, vyrušovalo a nedalo mi chvilku klidu.

Proč jsem nepřestal a naučil se meditovat? Přestal jsem se snažit. Snaha o to dosáhnout prázdné vyčištěné hlavy mě tížila neskutečnou dobu. A s tím se pojí:

O co vůbec v meditaci jde?

Potkáte se s bohem? Ne.

Dosáhnete osvícení a během týdne meditací se proměníte v čistou energii? Velmi nepravděpodobně.

Zpotíte se? Ne.

Musíte přitom vyvíjet nějakou sílu? Ne.

Bude vás to stát hodiny času a trénování? Ne.

Zatraceně, tak proč to někdo dělá?

Ok, jde o to, že si na 10 minut denně sednete na židli a dýcháte. Přepnete z vnějšího vnímání světa na to vnitřní a zkoumáte co tam najdete.

Jak často se denně věnujete sami sobě? Jak často posloucháte své nápady a myšlenky, které jsou ukryté pod tím každodenním nánosem vnímání světa kolem?

Teď už k tomu hlavnímu co bych tady chtěl předat, mám pocit, že bych o tom totiž dokázal psát hodiny.

HEADSPACE – aplikace, která mě naučila meditovat. Pan Andy Puddicombe (Wiki, TEDx),  , který má neskutečně sympatický hlas, vás provází každý den vašimi 10 minutami ticha. Postupně vás učí dýchat, vnímat myšlenky, pozorovat sebe, empatii a tak dále. Tento člověk má za sebou buddhistické učení od mnichů po celé Asii. A i když po této větě vás zase může zastrašit ta spojitost s bohem, tak se nebojte, mám za sebou více jak 3 měsíce meditací a nebyla tam o něm ani zmínka.

Přijde mi vtipné, když teď vzpomínám na své myšlenky z minulého roku, jak jsem očekával od meditací neskutečně nadlidské zázraky. A když jsem po nějakém čase procitnul, tak jsem zjístil, že nic. Neděláte nic. A zároveň vám to dá tak neskutečně hodně. A tady už se dostáváme do té části, která mě honila poslední týdny.

Co mi meditace přinesla do života?

 

Život je velké slovo, ale když si to rozeberete tak se nejedná o nic jiného než o usínání a vstávání do nového dne. Každý den je to co tvoří váš život. A tak jsem začal upgradovat každý den maličkostmi, které ho vylepší a udělání nejlepším dnem týdne, měsíce, roku… Ráno cvičím. Jde při tom nejvíce cítit ten ranní neklid, který máte v hlavě když vstanete. Znáte to? Ráno vstanete z postele, čistíte si zuby a máte hlavu na prasknutí.

 

Co si udělám na snídani?

 

V kolik musím vyrazit do školy/práce?

 

Co chci dneska stihnout?

 

S kým půjdu večer na pivo?

 

A to se pojí s velkým plus, které mi meditace dává každý den. Čistý start. Jakmile si ráno sednete a uklidníte svou mysl tím, že se po 10 minut soustředíte na svůj dech tak neskutečně nastartujete svůj den. Cvičí se mi pak o hodně lépe a vůbec celý den je takový…Probuzenější.

 

Když už zde píšu o tom probuzení, je zajímavé jak začnete vnímat ten dvojitý svět. Zvlášť po probuzení z meditace. Jak jste najednou „jinde“. Naučíte se tyto 2 světy vnímat a věnovat jim svou pozornost. To jak na vás venku mluví lidi a to, co to s vámi vevnitř dělá.

 

Vnímání sama sebe.

 

Určitě znáte to magické slovo intuice. Nepolapitelný pocit, který vás varuje či vám dá signál k nějaké akci. Občas máte pocit, že to cítíte, ale pořádně si to uvědomíte až se to něco stane a vy si nadáváte, že jste se neposlechli. Díky tomu, že každý den věnujete 10 minut poslouchání sama sebe, dokážete potom tyto pocity o hodně lépe vnímat.

 

Soustředění

 

Konečně to hlavní téma. Tím, že záměrně budete 10 minut sedávat každý den a soustředit se na svůj dech tak si tuto dovednost neskutečně vycvičíte a bude se vám o hodně (tím myslím HODNĚ) lépe učit a poslouchat ostatní. Se soustředěním se také hodně pojí vnímání přítomnosti.

 

Tady a teď

 

Neustále o tom mluvíme, dáváme to na plakáty, hipster trička a do hustokrutých citátů, ale kdo je z nás doopravdy přítomný? Když srovnám své vnímání přítomnosti před meditací a po meditací, je to jako kdybych se vynořil z vody. Jako kdybych se probudil a najednou vnímal. Děje se toho kolem nás neskutečně hodně, nauč se to vnímat a pozorovat.

 

Uf, dokázal bych o tom mluvit hodiny. Tenhle malý návyk udělal v mém životě tak hodně! Je to jeden z těch návyků, které i když se probudím po propařené noci tak stejně zasednu, dám sluchátka do uší a dýchám, protože pak cítím ten neskutečný rozdíl ve své hlavě. Ten odpočinek.

 

Občas jsou (a už jsem si zvykl) ty rána opravdu těžké, myšlenek je hodně, bolí vás zub, nebo jen prostě máte opravdu špatnou náladu, ale základ je prostě nezasednou se záměrem něco změnit, něčeho dosáhnout, ale jen si ty pocity plně uvědomit, procítit je a pustit.

 

Je to jen 10 minut a dává to tak neskutečně moc.

 

Děkuji za přečtení.

 

Děkuji, že jsem si to mohl dát dohromady.

 

Zdroj: www.blog.majkcajk.cz

 

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter