OTÁZKY A ODPOVĚDI K MEDITACI

K čemu je dobrá meditace?

Meditace nám pomáhá zbavit se strachů, stresů, bolestí a s tím souvisejících dalších starostí. Napomáhá k celkové harmonizaci a získání nadhledu nad sebou samým i celým během života.

Je to ideální nástroj na psychické problémy nebo třeba i nespavost a jiné poruchy spánku. Pomáhá nám žít klidně, vyrovnaně a být zdraví a plní elánu. 

Čím dál více lékařů se shoduje v názoru, že většina nemocí, ne-li úplně veškeré zdravotní problémy, mají psychickou příčinu resp. spouštěč. Aby bylo tělo úplně a trvalé zdravé, je třeba vyléčit psychiku. A právě meditace je velmi dobrým nástrojem na nemocnou psychiku.
Meditací se vytváří tzv. vnitřní pozorovatel sebe sama a postupem času se rozvíjí a objevuje se i během dne. Postupně tak dochází k naprostému zklidnění - přirovnáním může být sklenice s vodou, kde se postupně kal usazuje a vidíme čirou, jasnou hladinu.

Meditace prohlubuje psychickou a vztahovou stabilitu.

Vědci objevili, že meditace mění strukturu mozku.

Lidé, kteří meditují, tvrdí, že díky meditaci snadněji obnovují energii a potřebují méně spánku k tomu, aby zregenerovali své síly. Vědecké výzkumy poukazují na to, že lidský mozek pracuje během meditace jinak – záznam mozkových vln se mění a záznamy neuronů se synchronizují. Avšak zda meditace může opravdu částečně nahradit spánek a stejným způsobem tak zregenerovat mozek - to je ještě ve velké míře předmětem zkoumání.

Odkud pochází meditace?

Meditace je pomocníkem člověka už od počátku jeho věků, cvičili je i staří Řekové, Babyloňané, Egypťané, ale i kultury dřívější. V postkomunistických zemích se znovuobjevily meditační techniky s pádem železné opony, kde se rychle masově rozšířily a staly se nedílnou součástí našich životů.

Proč cvičíme pozornost?

Chceme-li pozorovat a pochopit mechanismy fungování našeho nitra, potřebujeme nutně vytříbit svou schopnost introspekce. K tomu je třeba, abychom dokonale vytříbili svou pozornost, aby nabyla stálosti a jasnosti. Pak pochopíme, jak na sebe myšlenky navazují.

Co se stane?

        zbavíme se mentálních jedů (nenávist a posedlost)

        objevíme širší vnímání skutečnosti

        to nám umožní vyrovnat se s dobrými a špatnými životními situacemi v tom smyslu, že se jimi nenecháme zlomit, ale dokážeme si odnést hluboké ponaučení

Způsob, jak ovládat svoje myšlenky nespočívá v jejich blokování nebo rušení – tím bychom jim opět věnovali pozornost a posilovali je. Spočívá v tom, nechat je vyvstat a rozptýlit samy od sebe v poli plného vědomí.

Nejde o to, zbavit se myšlenek. Jde o to, vybírat si mezi nimi takové, které nás podporují.
Být svobodný znamená být pánem sebe sama.

Co když se meditovat zrovna nechce?

Právě tehdy je meditace nanejvýš přínosná, neboť se během ní utkáme s tím, co nám klade překážky.

Proč se neustále mluví o TADY A TEĎ?

Naše společnost stále hledí dopředu. Hledí na své sny, cíle a vize. Když ale koukáme jen dopředu, jsme stále v konání. Nejsme tak v bytí. Ovšem právě v bytí přichází různá „sdělení, poselství, proud“. Přicházejí znamení o nás samých i o další cestě. Přicházejí varování. Svět se nestále proměňuje v každé části vteřiny a podmínky pro konání se tak proměňují. Když nejsme nikdy v bytí, nelze tyto změny zaregistrovat.
Věci mohou být změněny pouze tehdy, zaměříme-li se na jejich podstatu, jinak ne. Tu lze uvidět jen v bytí.
Nenechme se klamat iluzí, že celý život máme před sebou. Každý okamžik je vzácný a každý okamžik určuje ten další, někdy i poslední.

Spojte se se svým tělem – pokud neumíte vnímat své tělo, nebudete vnímat ani svou duši.

Pokuste se být ke svému tělu citlivější, naslouchejte mu.

Kdykoliv je rozpor mezi vaší myslí a tělem, vaše tělo bude mít téměř vždy pravdu. Častěji, než vaše mysl, protože tělo je přirozené a mysl je společenská.

Tip: 
Lehněte si do trávy, zavřete oči a vnímejte, jak se cítíte uvnitř. Vnímejte pocit zdraví, kterým uvnitř překypujete.

Lehněte si v řece. Voda se dotýká vašeho těla a každá buňka je ochlazována. Vnímejte uvnitř, jak vámi prostupuje tento chládek buňku za buňkou a jak vchází hluboko do těla.

Sedněte si na slunce. Nechte sluneční paprsky, aby pronikaly vaším tělem. Vnímejte teplo, jak se pohybuje uvnitř, jak do vás vchází stále hlouběji, jak se dostává do vašich buněk a k samotným kostem.

Opřete se v lese o strom. Vnímejte úzce to spojení. Nechte prostoupit jeho sílu a stálost do vás, nechte vyrůst kořeny i z vašich nohou. Prociťte, že se stáváte jedním.

Smějte se, plakejte, zpívejte, dělejte něco spontánně celým svým srdcem. Klidně někde doma v soukromí, ale vyzkoušejte to.

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter