ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKA - JAK SE ORIENTOVAT

Důležitá poznámka: Před tím, než vyzkoušíte jakoukoli formu alternativní medicíny, poraďte se prosím s lékařem vašeho dítěte. Informace obsažené v tomto článku by neměly sloužit jako náhrada doporučení a názorů dětského ošetřujícího lékaře.

Alternativní medicína spočívá v celé řadě různých typů lékařských zásahů, přičemž některé z nich se mohou vzájemně překrývat. Alternativní medicína zahrnuje akupunkturu, chiropraxi, bylinnou léčbu, homeopatii, léčení bez léků přirozenými silami (naturopatie), osteopatii a tradiční čínské lékařství. Jednotlivé metody se vzájemně velmi odlišují, nicméně všechny jsou založeny na důvěře v léčivou sílu přírody.

Konvenční medicína má tendenci zaměřovat se na odstraňování příznaků bez ohledu na tělu vlastní přirozené hojivé a léčivé procesy. Když dítě například dostane zánět středního ucha, ošetřující lékař předepíše antibiotika. Je pravda, že se tak dítě zbaví infekce v uchu, ale zároveň začne mít zažívací potíže, protože antibiotika zničí bakterie, které jsou pro zažívání potřebné. A navíc tato forma léčení nedělá vůbec nic pro prevenci budoucích ušních zánětů.

Za pomoci alternativní medicíny by ovšem dítě v takovém případě mohlo dosáhnout úlevy použitím přírodního oleje a zároveň by bylo možné povzbudit jeho obranný systém bylinnou léčbou. K tomu bez vedlejších účinků na zažívání.

Mnozí lidé jsou co se týče alternativní medicíny stále skeptičtí a nevěří účinkům alternativního způsobu léčení. Často ovšem nevědí, že věda v mnoha případech dokázala, že alternativní přístup je méně nebezpečný a dokonce efektivnější než konvenční léčba.

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína věří, že nemoci jsou způsobeny vnitřní nerovnováhou mezi Jin a Jang. Nemoc je tedy léčena tak, že se nerovnováha napraví a tím se tělo přivede opět do zdravého stavu. Metoda, kterou lékař čínské medicíny použije, bude pravděpodobně kombinací akupunktury, bylinné léčby a výživy.

Rovnováha Jin a Jang není vždy přesná. Tak například: někdy se člověk cítí netrpělivý a zbrklý (to znamená, že převažuje Jang), jindy zase klidný a uvolněný (převažuje Jin). Pokud však dojde k tomu, že jedna strana stabilně převažuje nad druhou, tělo je nezdravé a výsledkem je nemoc. Cílem tradiční čínské medicíny je určit přesně povahu nerovnováhy, označit patogen způsobující problém a poté patologický proces napravit.

K nalezení nerovnováhy slouží zkoumání akupunkturních bodů a drah, které je spojují. V těchto drahách proudí "životní energie", přičemž každá dráha představuje určitý tělesný orgán. Pokud je proud životní energie v dráze narušen, dostaví se nemoc. Takže například: pokud máte nemocná játra, znamená to abnormalitu proudění energie v dráze jater.

Jedním z nejtěžších úkolů, před kterým tradiční čínský lékař stojí, je určit, který orgán je zasažen nemocí. Velmi často mu k tomu pomůže nahmatání pulsu na zápěstí. Lékař praktikující akupunkturu tak dokáže najít nemocný orgán a také patogen, který je příčinou nemoci. Číňané tvrdí, že v těle je 12 hlavních orgánů a každý z nich má svůj vlastní puls. Na každém zápěstí je 6 pulsů, tedy celkem 12 pulsů pro 12 orgánů.

Kromě zkoumání pulsu se samozřejmě vyšetřují i další části těla. Může to být například pleť na obličeji, držení těla a jazyk (považovaný za nejdůležitější diagnostický prostředek). Jejich pozorné vyšetření vede k charakteristice nemoci. Při stanovení diagnózy hrají roli i poslech dýchání, způsob hovoru, kašel.

Po stanovení diagnózy následuje v čínské medicíně zpravidla léčba akupunkturou a bylinami, ke kterým se mohou přidat i masáže, meditace a cvičení.

Akupunktura

Akupunktura se používá k udržování zdraví a také k tišení bolesti. Myšlenka akupunktury je založena na principu "životní energie" a "energetické rovnováze" a "energetické nerovnováze". Lékaři takzvané západní medicíny se zaměřují na oběh krve v krevních cestách a na nervové vzruchy, Ti, kteří praktikují akupunkturu, naopak zaměřují svou pozornost na proudění životní energie meridiány a drahami.

Lékař praktikující akupunkturu při léčení stimuluje akupunkturní body, které se nalézají na jednotlivých meridiánech, prostřednictvím jemných tenkých jehliček. Jeho cílem je přizpůsobit proud energie takovým způsobem, aby se její správné množství dostalo na správné místo ve správný čas. Toto pak pomáhá tělu se samo uzdravovat. Akupunktura je považována za bezpečný a účinný způsob léčení, nemá žádné vedlejší účinky. Ve skutečnosti pacienti často prohlašují, že po skončení léčby se cítí velmi odpočatí a relaxovaní..

Říká se, že akupunktura prospívá dětem s vrozenými poruchami nervového systému (např. při zadním rozštěpu páteře).

Bylinná léčba

Bylináři používají k prevenci a léčbě chorob a k dosažení úlevy listy, květy, stonky, bobule a kořeny rostlin. Přírodní bylinné preparáty bývají obecně velmi dobře snášeny dětmi. Většina bylin není toxická a má málo nebo žádné vedlejší škodlivé účinky. Je však třeba mít na paměti, že byliny, právě proto, že jsou to léky, by neměly být užívány lehkomyslně.

Proces, který vede bylináře k tomu, aby správně odhadl zdravotní potřeby vašeho dítěte, může zahrnovat zhodnocení anamnézy, pulsní metodu a vyšetření jazyka, vyšetření dutiny břišní, iris-diagnostiku (zkoumá souvztažnosti drobných zbarvení oční duhovky se specifickými částmi těla).

Po dokončení hodnocení bylinář s velikou pravděpodobností navrhne individuální bylinu nebo bylinnou kombinaci, o kterých je přesvědčen, že vašemu dítěti pomohou. Častokrát jsou byliny používány nejenom k dosažení úlevy, ale také k posílení obranyschopnosti těla. Je důležité hlásit bylináři jakékoli změny, kterých si povšimnete, ať už je to zlepšení stavu nebo vedlejší účinky.

Je třeba mít na paměti důležitou skutečnost, že byliny působí jemně a trvá nějaký čas než začnou účinkovat. Západní lékařství je zvyklé na to, že léčba znamená okamžitou úlevu nebo změnu. Tak například při užití Aspirinu se bolest hlavy během chvilky ztratí. Při užití bylin to trvá déle. Proto je při bylinné léčbě tak důležitá trpělivost. A právě kvůli jemnému působení jsou bylinky považovány za obzvlášť vhodné pro děti.

Homeopatie

Homeopatie je lékařský přístup, který užívá léky k tomu, aby stimulovaly tělu vlastní obranný systém k zahájení léčivého procesu. Tento přístup se zaměřuje na osobní fyzické, emocionální a duševní příznaky. Je považována za bezpečnou metodu.

Homeopatická léčiva působí jako imunizace vašeho dítěte. Lékař vybere substanci, která by při nadměrném užití vyvolala příznaky podobné těm, kterými vaše dítě trpí.

Mnozí mají za to, že homeopatie je pro jejich děti přímo dar nebes. Homeopatické léky prokazatelně pomáhají při prořezávaní zubů nebo při kolice, zmírňují bolesti uší, posilují vlastní obranyschopnost dítěte a rovněž dokážou zklidnit hyperaktivní děti.

Osteopatie

Osteopatie je založena na myšlence, že samoléčitelská a samoregulující schopnost těla je závislá na životním prostředí, odpovídající výživě a přirozené strukturální integritě. Je to přístup, který se pokouší odstranit příčiny onemocnění a posiluje schopnost těla se vyléčit samo.

Osteopaté používají speciální techniky, které připomínají masáž měkkých tkání. Nicméně osteopat si jejich prostřednictvím buď připravuje prostor pro manipulaci nebo se zabývá problémem, který je vzdálený od místa, na které působí. Neurosvalové masáže, rolfing či masáž pojivových tkání jsou všechno speciální techniky, které jsou často považovány za masáž, ale jejich podstata je zcela odlišná.

Osteopatie se často užívá v těch případech, kdy ostatní metody nejsou příliš účinné. Metody zaměřené na strukturu lebky (Kraniální osteopatie) byly úspěšně použity u jedinců s mozkovou obrnou. Mnozí dokonce prohlašují, že výsledek tohoto přístupu je téměř zázračný.

Závěr

Děti s postižením mívají velmi často syndromy nebo poruchy, které nejsou léčitelné. Cílem užití alternativní medicíny u těchto dětí je poskytnout úlevu od příznaků, které provázejí postižení dítěte. A tak ať už jde o tak vážný problém jako je epileptický záchvat nebo banální zácpu, alternativní medicína je zde jako prostředek, který vaše dítě potřebuje k tomu, aby se zlepšily jeho funkce nebo prostě k tomu, aby se cítilo lépe.

Zdroj: Specialchild.com

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter