30. 11. 2019 ADVENTNÍ POUŤ TŘEBÍČÍ

Začátek Adventu 30. 11. 2019 zavedl naše společné putování do Třebíče – města zapsaného na seznam památek UNESCO.

Začátek Adventu 30. 11. 2019 zavedl naše společné putování do Třebíče – města zapsaného na seznam památek UNESCO. Díky vstřícnosti Třebíčského centra, z.s., jsme mohli pouť zahájit v jejich prostoru. V úvodním kruhu jsme otevřeli témata pouti – stala se jimi témata obdarovávání nejen druhých, ale také sebe. Druhým tématem byl židovský odkaz ve smyslu toho, kdy ještě přísná pravidla komunity, jakými je právě židovská komunita známá, mohou být člověku přínosem a kdy už jej omezují.

Prostřednictvím inspiračních kartiček se rozvinula komunikace účastníků. Velmi otevřeně všichni sdíleli své pocity a myšlenky, které je na pouť přivedli i které souviseli s tématem Adventu. Tato otevřenost vytvořila bezprostřední atmosféru celé pouti s chutí pomoci druhému či být dobrým společníkem ve vzájemných rozhovorech.

Naši cestu jsme vedli přes údolí Týnského potoka do židovské čtvrti. Rozsáhlými znalostmi nás velmi obohatil jeden z účastníků, páter Peňáz. Velmi poutavě a zaujatě nás vtáhl do židovské historie a života. Seznámil nás mimo jiné s účelem a symbolikou různých staveb, kolem kterých jsme procházeli.

Pouť jsme propojili s chráněnou kavárnou Vrátka, která zaměstnává lidi s postižením. Ohřáli jsme se, vychutnali si výborné dezerty a nápoje a poté jsme vstoupili do zadní synagogy na komentovanou prohlídku. Opět se nám dostalo skvělého výkladu o životě Židů. Měli jsme možnost si prohlédnout i dobově zařízený dům Seligmana Bauera.

Naše další cesta pokračovala židovskou čtvrtí dále k židovskému hřbitovu a následně zpět do Třebíčského centra. V závěrečném kruhu jsme opět zhodnotili pocity a prožitky účastníků. Ukázalo se, že pouť zafungovala jako opravdový čas zastavení a zamyšlení v každodenním shonu. Někoho přiměla k přehodnocení svých potíží při poznání toho, jakými potížemi prochází někdo jiný. Někoho vrátila do dětství a ke svým předkům. Někomu přinesla mnoho nových poznání a vědomostí. Všechny nás velmi inspiroval židovský odkaz tím, jak se tento národ dokázal vždy znovu vzchopit a nést dále své zásady a svou víru.

Je-li Advent časem zastavení a soucitu s druhými, pak toto naplnila pouť vrchovatě. Realizace této akce mohla proběhnout díky podpoře Nadačního fondu pro Pelhřimovsko. Za to děkujeme.

 

 

FOTOGALERIE

Napsali o nás:

www.zijushandicapem.cz

 

 

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter