30. 6. 2018 Společně doprovázená pouť na Svatou Horu u Příbrami

 
      363 Svatohorských schodů bylo výzvou ke zdolání skupiny s invalidním vozíkem.  
      A tak někdo nadzvedával, někdo točil koly, někdo táhl vzhůru a schod po schodu jsme zdolávali cestu vzhůru na Svatou Horu.
      Několik desítek posledních schodů už zvládl Pavel sám bez vozíku s oporou ostatních. Více info v článku......

 

Společná doprovázená pouť na Svatou Horu u Příbrami 30. 6. 2018

Přesto, že jsme se setkali první prázdninový den, začali jsme naši pouť ve škole, ve Waldorfské škole Příbram. Velmi příjemné prostředí nám poskytlo zázemí pro úvodní slova pouti i první společné naladění.

Poté jsme se vydali na cestu….a začali jsme pohřbem.   První zastávkou byl totiž hřbitov a slova o tom, že je to místo, kde něco odkládáme. Odkládáme zde to těžké (těla). Synchronicita přinesla, že jsme stali svědky pohřebního obřadu. O to silněji jsme si mohli uvědomit a odložit, co je pro nás to těžké, co už nechceme a nepotřebujeme vláčet na další cestě.

Následující zastavení nás propojilo s odkazem Františka Drtikola. Výstava jeho aktů a slova o jeho životě dala možnost zpomalit mysl a vnímat, co v nás vyvolává pohled na akty, co jimi zamýšlel autor. Možná někdo objevil nějaké své předsudky, někdo pocítil obdiv k člověku, který žil život tak jiný než drtivá většina tehdejší společnosti. Jeho duchovní odkaz vystihují slova, která jsou zaznamenána po jeho prožitku osvícení.  A byl jsem vše a vše jsem žil, právě (proto), že jsem byl absolutní Nic.“ „Kdy jsi Toho dosáhl plynule?“ A Drtikol odpověděl: „Myslím, že to bylo v devětadvacátém a stalo se mně to na Václavském náměstí. A už To neodešlo...“

Poutní kroky pokračovaly k soše Svatého Jakuba a slovům o Svatojakubské poutní cestě do Santiaga de Compostela.  Pouť, která jde venku, děláme fyzické kroky venkovní krajinou a zároveň se děje pouť uvnitř v našem nitru. Svatojakubská cesta má stále více poutníků a tak je to možná znamení či sdělení, že je i stále více poutníků ke své podstatě.

Minuli jsme hrající fontánu a čekali na její tóny, které nezazněly. A tak byl čas na oběd. Bylo potřeba se posilnit před nejnáročnější částí pouti.

363 Svatohorských schodů bylo výzvou ke zdolání skupiny s invalidním vozíkem.  A tak někdo nadzvedával, někdo točil koly, někdo táhl vzhůru a schod po schodu jsme zdolávali cestu vzhůru na Svatou Horu. Několik desítek posledních schodů už zvládl Pavel sám bez vozíku s oporou ostatních.

Pak už se před námi otevřel nádherný areál poutního místa Svaté Hory, nejznámějšího a největšího poutního místa v Čechách. A právě zde jsme se stali svědky svatby. Naše pouť tedy vedla od pohřbu ke svatbě. Pohřeb se udál dole ve městě, svatba nahoře na Svaté Hoře. Tedy cesta odspoda vzhůru. Svatba je rituál, kdy někoho a něco si bereme, bereme do svého života na společnou cestu.

Samo poselství Svaté Hory máme jistě každý jiné. Někdo vnímal proměnu místa ve srovnání několika let zpátky, kdy prý toto místo nepůsobilo tak energeticky dobře jako dnes. A tak ta zpráva zní, že je třeba dát i místům čas, aby dozráli, dát prostor a šanci, nic neuzavírat. Vše se vyvíjí, nejen lidé.

Spojení skupiny při výšlapu schodů s vozíkem – máme přirozenou potřebu pomoci, když vidíme viditelný limit někoho se posunout ve fyzické rovině. Je to zřejmé, jasné, viditelné kudy to zvládnout a přináší nám to přirozené uspokojení.  Lidem je vlastní pomáhat druhým i na úkor sebe. Mohli jsme jít každý sám a přemýšlet si o tom, pro co si tam nahoru jdeme. Takhle jsme ale prožili společnou radost, že jsme to společně zvládli. Napadá mě poselství této části cesty, abychom stejnou pozornost dávali i neviditelným limitům v sobě, kdy potřebujeme pomoci. Dovolili tak, aby pomoc mohla přijít nebo abychom si ji včas dokázali dát sami.

Prostor Svaté Hory se stal i místem společného sdílení a zakončení pouti. Děkujeme za společný čas a vzájemnou inspiraci.

Za Kruhcentrum, z.s., Ivana Kmochová

Akce byla podpořena městem Humpolec    

FOTOGALERIE

 

 

 

 

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter