9. 9. 2017 Pouť mezi Želivskými kapličkami

 
    V symbolickém čase 9. 9. v 9h jsme se sešli před klášterem Želiv a vydali se na putování
    kolem  kapliček nad Želivem. 
    Vzhledem k tomu, že se v tento den konala tradiční
    Želivská pouť plná atrakcí a veselí, spojili jsme naši „putovní“ pouť právě s tímto dnem.

 

9. 9. 2017 Pouť mezi Želivskými kapličkami

 

V symbolickém čase 9. 9. v 9h jsme se sešli před klášterem Želiv a vydali se na putování kolem kapliček nad Želivem.  Vzhledem k tomu, že se v tento den konala tradiční Želivská pouť plná atrakcí a veselí, spojili jsme naši „putovní“ pouť právě s tímto dnem.

V brzkém ránu se kolotoče i stánky teprve probouzely a chystaly na nápor zájemců a my jsme tak mohli v tichém a nezalidněném prostoru přímo pod klášterem u řeky zahájit pouť úvodním seznamovacím kruhem. Inspirační kartičky pomohly otevřít komunikaci a spontánně navodily téma, které se neslo pro každého celým dnem. A samozřejmě úplně „nenáhodou“ kartičky  vystihly i současný životním okamžik většiny z nás.

Hned na samém začátku pouti, kdy jsme se zastavili u první kapličky Na Ošťavku, se odehrál první zázrak pouti. Úžasná paní, která se o kapličku stará a úplně „čistě náhodou“ zrovna sbírala bylinky na své zahrádce naproti kapličce, přišla s nádherným obrovským klíčem a kapličku, jež je návštěvníkům momentálně nepřístupná, nám odemkla. Uvnitř se nacházelo velmi staré a vzácné dřevo s původním písmem. No, řekněte – komu se tohle poštěstí?

Společnými silami jsme vytlačili ty, co si všude vozí vlastní pojízdnou židli, do kopce a zdolali tím nejnáročnější  úsek pouti. Odměnou byla kaplička Na Kalvárii s úžasným výhledem do kraje. Za zvuku tibetské mísy jsme se ponořili k sobě do nitra. Na společných poutích jsou důležité právě příběhy všech, propojování a poznávání se. Abychom ale mohli být spolu, je dobré být nejdříve sami u sebe, ve svém tichu a toto ticho si nést dále na cestu. V okamžiku, kdy jsme kapličku opouštěli chůzí v tichu, odehrál se druhý zázrak – kolem slunce se vytvořila duha. Je krásně zdokumentována na fotkách ve fotogalerii.

Po tiché chůzi jsme si řekli pár slov o řeči přírody. O tom, jak s námi stále mluví, jen k tomu nepoužívá slova. O tom, jak ji vnímat. Cenné byly vlastní postřehy poutníků. Cesta pokračovala po horizontu mezi poli s dalekými výhledy do kraje. A příroda mluvila – šli jsme na hraně mezi temnotou a světlem, chvílemi se spolu prolínaly a nebylo jasné, zda zvítězí slunečná obloha na jedné straně nebo zatažená temnota na straně druhé. Na křižovatce jsme se rozhodli jít na světlou stranu….a bylo to dobře. I když jeden z důvodů byl dobrá restaurace s jídlem a pivem, cesta nás dovedla přesně tam, kam jsme potřebovali. Vzájemné příběhy se stále více otevíraly a poznávaly, někde vesele a lehce, někdy otevíraly hluboká a bolestná témata. Oboje vyústilo u kapličky na návsi v Bolechově. Kapličky, která ač uprostřed vesnice, k nám promluvila hlubokým tichem. Toto ticho nás všechny naprosto vtáhlo a pohltilo. Krásné, mluvící ticho….

Cesta mezi stromořadím vedla k poslední kapličce pouti. Kaplička, která se nachází na stráni s překrásným a dalekým výhledem. Místo se silnou energií. Poslední tiché a klidné místo pouti. Tibetská místa nás opět přivedla dovnitř k sobě, nechala usadit prožitky a poznání. Závěrečný sdílecí kruh se nesl v duchu radosti, poznání i dojetí……a možná mnoha dalšího, co nebylo určeno ke sdílení. Slova o tom, jak je důležité vytvářet si svůj vlastní vnitřní klid a ticho a teprve s ním sestupovat do hluku a chaosu, jaký s sebou nese tradiční pouť, ale i běžný život, nás přenesla do poslední části pouti.

Náročnější sestup z kopce dolů do Želiva nás přivedl zpět ke klášteru, kde už byla pouť v plném proudu. Vydali jsme se nejprve pozdravit naše kamarády z Medou k jejich prodejnímu stánku. Dostalo se nám štědrého přivítání a dárku v podobě krásného keramického srdíčka pro každého poutníka jako památky na dnešní den. Putování jsme zakončili již tradičně u dobrého jídla a pití, tentokrát u pravých pouťových klobás a jiných příhodných delikates.

 

Moc děkujeme všem za otevřenost a důvěru, za sdílení a za společné bytí. Byl to krásný a hluboký den.

Reference:

Tato želivská pouť byla pro mne silným zážitkem. Byla naplněná radostí a bezstarostností, ale zároveň se během cesty objevila moje vnitřní závažná témata jako je téma lásky, radosti a s ní souvisejícím smutkem, opuštěním (vše má dvě strany mince) a zároveň i dary (tak, jak stálo na mé kartě), kterých si jsem vědoma, a užívám jich jen z části. Velmi děkuji za společnost všech lidí a moc na všechny vzpomínám. Bylo to úžasné.
Děkuji.
Martina

 

FOTOGALERIE 1

FOTOGALERIE 2

FOTOGALERIE 3

VIDEOGALERIE

Podpořili nás:

Město Humpolec

 

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter