15. 10. 2016 DOPROVÁZENÁ POUŤ PAVLOV

   V sobotu 15. 10. 2016 jsme uskutečnili další Doprovázenou pouť lidí zdravých a lidí s handicapem se záměrem
   vzájemného poznávání a propojování našich světů. Byli jsme svědky úžasných okamžiků.
   Naše sobotní pouť byla velmi přátelská a spontánní.

V sobotu 15. 10. 2016 jsme uskutečnili další Doprovázenou pouť lidí zdravých a lidí s handicapem se záměrem vzájemného poznávání a propojování našich světů.  Doprovázená pouť se výrazně odvíjí od osobností účastníků a osobnosti průvodce. Tím naším byl RNDr. Jan Bím. Na počátku putování přírodou si stanovíme záměr, co má pouť přinést, kam půjde naše pozornost. V průběhu pouti průvodce komentuje různé situace a přírodní synchronicitu.  Někdy dává úkoly směřující ke stanovenému záměru, někdy  jen jdeme, povídáme si, smějeme se, užíváme si přítomný okamžik.  Vždy proběhne takové putování naprosto odlišně a vždy na závěr přichází vhledy, pochopení, AHA momenty a také často velké vnitřní pohnutky.

Naše sobotní pouť byla velmi přátelská a spontánní. Vesele jsme rozmlouvali mezi sebou, poznávali se navzájem, střídali jsme se při vezení invalidního vozíku nebo podpoře Andreje při chůzi. Celou pouť provázel velmi uvolněný duch. Troufám si říci, že vznikl zárodek nových přátelství. Pro mnoho z nás se odehrávalo mnoho niterného, mnoho pochopení, ale také hodně pohody. Jednoduše jsme si to užili!

Byli jsme svědky úžasných okamžiků. Dorozumívání beze slov jen otevíráním úst neslyšící ženy a špatně vyslovujícího muže, zachycení příběhů stromů a keřů autistickým chlapcem nebo rozmlouvání zdravého muže a vozíčkáře o možnostech jeho další seberealizace.

Na závěr při povídání u společného jídla vyvstalo sdělení zdravých účastníků, abychom lidi s handicapem nepodceňovali. Naopak dávali jim maximální důvěru a prostor k samostatnosti, brali je opravdově za své rovnocenné partnery, protože právě takto je to v pořádku. Pokud tato pouť přispěla k tomuto poznání či jeho upevnění v mysli zdravých lidí, pak to mělo smysl.

Výrazně nám odkryl svůj příběh Andrej - muž, který se z pozice manažera rázem stal invalidou upoutaným na lůžko. Vyprávěl o verdiktu lékařů, kdy na základě medicínských poznatků nebyl předpoklad, že by se ještě někdy mohl pohybovat či mluvit. Andrej popisoval dlouhé roky bez pohybu a své rozhodnutí, že to takto dál nechce. Rozhodnutím srdce, obrovskou prací na sobě a silou vůle začal dělat postupné pomalé krůčky.  Dnes mu stačí malá opora při chůzi, někdy ani to ne. Jeho artikulace se stále postupně vylepšuje.  Příběhů jako je Andrejův je kolem nás mnoho, jen o nich možná nevíme.

Vnímám v těchto sděleních poselství celé sobotní pouti.  Náš záměr byl „odkrýt, co nám brání vzlétnout“. Jestliže mezi námi byl někdo, kdo dokázal vzlétnout překonáním takto obtížné a bolestivé cesty, proč bychom nemohli vzlétnout všichni ostatní k našim snům a přáním srdce? Jak řekl Andrej – vše je jen o rozhodnutí a postupných krocích. Dokonalé zrcadlení.

Druhé velmi silné poselství pouti navazuje na slova o tom, jak je důležité jednat bez pocitů lítosti. Zazněla věta, která nepotřebuje komentář  - „jednejte s námi normálně.“

Dovoluji si říci, že sobotní pouť plně splnila svůj účel. Přinesla odpověď, kterou navíc podkreslila nesmírně přátelská a veselá atmosféra jakési „velké rodiny“. Věříme, že se tato rodina příště opět rozšíří.

OHLASY POUTNÍKŮ:

Pro mě osobně nesmírně silná a bohatá pouť. Už od samého začátku mi bylo jasné, že ač jde o skupinovou pouť, i přesto bude velmi osobní. Svou pozornost při zahájení jsem nejprve věnoval vlastnímu vnitřnímu nastavení, které dávalo předzvěst intenzivním prožitkům s důvěrnými okamžiky. Byl jsem ponořen do světa bez hranic, kde nad prvním horizontem jsem se volně vznášel, stejně jako to vystihl Andrej. Příroda k nám vřele promlouvala a cesta byla vskutku kouzelná, místy i trochu mystická, lemována vodními studánkami a křížovou cestou s kapličkou. V průběhu poutě vzniklo několik vzájemných sepětí, které si troufám říci, daly vznik novým opravdovým přátelstvím. S naprostou pokorou upřímně děkuji všem zúčastněným za jejich autentickou přítomnost, zejména Ivance s Hankou za naprosto famózní organizaci s hlubokým přesahem a Honzovi za trefné vhledy. Bude mi velkou ctí se setkat na další pouti, směřující opět k nám samotným.

Vřelé díky, srdečně všechny zdravím a těším se na další skvělou akci.

Jirka Veselý, www.veselyjirka.cz

Pouť pro mě byla jednoznačně moc zajímavá. Za celý den jsem necítil nic negativního, stále se nesla pozitivní energie, kvůli tomu jsem se cítil celý den dobře. Ten den mi přinesl překvapení, že už mi hodně lidí rozumí. Dříve jsem cítil, že lidé často nevědí, co říkám. Výrazně mě zaujal Jirka. Byl velmi empatický. Mluvil se mnou o tom, že se musím podívat na internetu na možnosti své seberealizace – znám cizí jazyky, byla by škoda to zahodit a nevyužít. Naplnil mě pozitivní energií. Výborná byla organizace celé pouti, vše na sebe plynule navazovalo. 

Andrej Jaško

FOTOGALERIE ZDE

NAPSALI O NÁS:

- CESTA (NE) OBYČEJNÉHO ŽIVOTA

HELPNET

- ŽIJU S HANDICAPEM

- KOUS

 

 

 

O nás

Kruhcentrum, z. s
IČ: 02072491
Mírová 1247, 396 01  Humpolec 
Tel:   736 442 694, 776 780 801
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
BANKOVNÍ SPOJENÍ
Fio banka,a.s., číslo účtu: 2501138648/2010
Facebook logo

Newsletter